Poeksperymentujmy z nauka na UDUJK w Kielcach

 Poeksperymentujmy z nauką na UDUJK w Kielcach – 3.06.2017

Za nami kolejny, niestety już ostatni, zjazd studentów UDJK! Na warsztatach za sprawą mgra Karola Szarego było elektryzująco i magnetycznie! Przeprowadziliśmy mnóstwo doświadczeń związanych z tą dziedziną nauki i świetnie się przy tym bawiliśmy. Odkrywaliśmy także po raz ostatni tajemnice wody, a także przeprowadziliśmy badania nad genami!

 Poeksperymentujmy z nauką na UDUJK w Kielcach – 13.05.2017

Podczas warsztatów Uczestnicy wykonali wiele ciekawych doświadczeń z wodą w roli głównej, a także poznali jej właściwości począwszy od stanu skupienia, poprzez jej temperaturę, aż do oddziaływania z innymi substancjami („Tajemnicza moc kropli wody” - dr Elżbieta Buchcic). Poznali historię elektryczności, a także zbudowali obwody elektryczne zasilane zarówno baterią, jak i panelem słonecznym. Przy pomocy bardzo ciekawych eksperymentów dzieci poznały przyrządy do pomiaru prądu („Oswojona elektryczność, (nie)zwykły magnetyzm” - mgr Karol Szary). Pod przewodnictwem dr Małgorzaty Kwaśniewskiej, studentki UJK, a zarazem członkinie SKN Animus animowały wiele doświadczeń z dziedziny fizyki i chemii. Słuchacze chętnie brali udział w przeprowadzanych doświadczeniach, świetnie się przy tym bawiąc („Zabawy badawcze. Interakcje zespołowe”).

 


 Poeksperymentujmy z nauką na UDUJK w Kielcach – 08.04.2017

Podczas kolejnych warsztatów z serii Poeksperymentujmy z nauką na UDUJK studenci wykonali wiele ciekawych doświadczeń i eksperymentów, np. za pomocą dostępnych wskaźników wykryli różne substancje, odkryli właściwości wody. Poszerzyli także wiedzę na temat tego, co łączy chemię z ekologią i jak dbać o środowisko. Mali odkrywcy poznali, czym są geny, jak jest zbudowany genom człowieka, a także jakie cechy warunkują geny. Dzieci znalazły odpowiedzi na pytania: co to jest światło? czym jest prawo załamania światła? co to są światłowody? Ponadto wykonały różnego rodzaju doświadczenia z laserami, zobaczyły widmo światła białego, uzyskane za pomocą pryzmatu, a także stworzyły nici DNA oraz miały możliwość sterowania łazikiem marsjańskim.

 


 Poeksperymentujmy z nauką na UDUJK w Kielcach – 11.03.2017

Genetyczne kreacje – dr Ewa Ochwanowska

Zabawy badawcze, interakcje zespołowe – dr Małgorzata Kwaśniewska

"Zabawy badawcze. Interakcje zespołowe" zajęcia prowadzone przez Dr M. Kwaśniewską we współpracy ze studentkami EWiP UJK w Kielcach.

W dniu 11 marca 2017r. w ramach projektu Poeksperymentujmy z nauką na UDUJK w Kielcach odbyły się zajęcia: "Genetyczne kreacje" z dr Ewą Ochwanowską, "Zabawy badawcze. Interakcje zespołowe" z dr Małgorzatą Kwaśniewską, "Tajniki optyki. Eksperymenty w pracownii fizycznej" z dr Małgorzatą Wysocką-Kunisz, "Życie zaklęte w probówce" z dr Anetą Węgierek-Ciuk, "Zbuduj sobie marsjańskiego łazika" z dr inż. Pawłem Łaskim oraz "Co ekologia zawdzięcza chemii?" z dr hab. prof. UJK Anną Rabajczyk. Studenci dowiedzieli się tego, że chemia jest obecna wszędzie i jest ona dla nas i naszego środowiska niezwykle potrzebna, wykonali origami DNA oraz chromosom z makaronu, za pomocą specjalnej aplikacji na tablecie kierowali sławnym łazikiem, który promował Politechnikę Świętokrzyską na światowych konkursach. Ponadto odkrywcy zobaczyli i dotknęli ciecz nienewtonowską, wykonali doświadczenia z naelektryzowanym balonem oraz stworzyli sekretny napis z soku z cytryny.


 Poeksperymentujmy z nauką na UDUJK w Kielcach – 25.02.2017

Dzieci zwiedziły laboratorium biologiczne, w którym dowiedziały się, jak można hodować komórki ludzkie poza naturalnym miejscem ich występowania, a także poznały urządzenia niezbędne do tego procesu. Dzieci pracując w parach przenosiły komórki z naczyń hodowlanych na szkiełka mikroskopowe i obserwowały pod mikroskopem czy wcześniejsze podgrzewanie komórek do temperatury 40 oC –50 oC wpłynęło na ich żywotność. Podczas zajęć dzieci wykonywały różne doświadczenia, np. izolowały DNA z banana. Wszystkie informacje i obserwacje uczestnicy zapisywali w specjalnej karcie pracy.

Na początku dzieci dowiedziały się kilku ciekawostek na temat zaprezentowanego łazika i jego marsjańskiej przeszłości, a następnie została omówiona budowa, działanie i możliwości tego niezwykłego robota! Na zakończenie zajęć każdy z uczestników warsztatów samodzielnie sterował łazikiem za pomocą specjalnej aplikacji, co wzbudziło w nich największą radość.

Zajęcia pokazały dzieciom, jak m.in. sprawdzić, czy gluten znajduje się w pieczywie, przy pomocy jakich związków chemicznych wykryć, w których produktach znajduje się skrobia… i jak wykorzystywać różne odczynniki do świadomego planowania swojego codziennego życia. Nauczyły się także, jak można w sposób „ekologiczny” wyczyścić srebrną biżuterię. Ponadto miały okazję wspólnie z panią Profesor przygotować fioletowy barwnik z kapusty.

Na zajęciach była mowa o rodzajach i działaniu lasera, o tym, dlaczego i jak rozróżniamy kolory. Dzieci miały też okazję obserwować , jak powstaje odwrócone odbicie płomienia świecy. Zostały także przeprowadzone doświadczenia w ciemności, z laserem oraz z załamywaniem światła.