II Sympozjum naukowe dzieci „Innowacyjne, fascynujące, pożyteczne”

II Sympozjum Naukowe Dzieci

„Innowacyjne, fascynujące, pożyteczne…”

Święto „młodej nauki” połączone z ogłoszeniem powstania Uniwersytetu Dziecięcego Jana Kochanowskiego odbyło się 06 czerwca 2014 w CEARCIE na WPiA UJK i miało charakter sympozjum, przeznaczonego dla uczniów szkół podstawowych.

Już po raz drugi dwudziestu prelegentów dla trzystuosobowej grupy dzieci, nauczycieli, wykładowców, przedstawicieli władz samorządowych oraz mediów opowiadało o tym, co ich zdaniem jest „Innowacyjne, fascynujące i pożyteczne”… Tematyka była więc różnorodna: od kosmicznych pomiarów, badania zasięgu sieci Wifi, przez język migowy i pasje muzyczne – do rekonstrukcji historycznych i form teatralnych. Pokazom towarzyszyły impresje artystyczne, m. in. występowała ze swoim skeczem aktorka teatru „Kubuś” Hanna Grabowska, a studenci Instytutu Edukacji Muzycznej zaprezentowali minikoncert muzyczny.

Zabawie naukowej służyły też warsztaty robotyczne i chemiczne oraz pokazy w ramach kilkunastu stanowisk Jarmarku naukowego, przygotowanego przez studentów kół naukowych: SKN Animus, SKN Motor, SKN Homo Politicus, SKN Koncept, SKN Enactus, SKN Anatomów, SKN Medyk, SKN Młodych Pedagogów. Oferta interakcji naukowych była niezwykle atrakcyjna, każdy z uczestników mógł wybrać interesujące go aspekty naukowe lub zaspokoić swą ciekawość, zwiedzając poszczególne kioski naukowe.

Spotkanie prowadziły przedstawicielki organizatorów – lic. Paulina Barańska i Ewa Kąsek z SKN Animus oraz przewodnicząca komitetu organizacyjnego i pomysłodawczyni akcji – dr Anna Wileczek.

Patronat honorowy nad Sympozjum sprawowali JM Prof. dr hab. Jacek Semaniak, Rektora UJK, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Adam Jarubas Oraz Świętokrzyski Kurator Oświaty – Małgorzata Muzoł.

Podziękowania należą się wszystkim organizatorom: UJK w Kielcach, SKN Animus, WPiA oraz współorganizatorom, dzięki którym festiwal dziecięcych pasji i radości odkrywania świata mógł być tak udany. Wśród nich byli: Ośrodek Nauki I Kultury Studentów UJK, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego-Biuro Innowacji, Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne, Kuratorium Oświaty W Kielcach oraz Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” W Kielcach.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych nie tylko za rok, ale do comiesięcznego uczestnictwa w wykładach i warsztatach Uniwersytetu Dziecięcego UJK.

Zapraszamy do przeglądania zdjęć z wydarzenia w galerii UJK tutaj

Media o wydarzeniu:

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Dziecięcy UJK,
Wydział Pedagogiczny i Artystyczny, Ośrodek Nauki i Kultury Studentów UJK
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego – Biuro Innowacji,
Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim, Kuratorium Oświaty w Kielcach,
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach

mają zaszczyt zaprosić
na:

II SYMPOZJUM NAUKOWE DZIECI:
INNOWACYJNE, FASCYNUJĄCE, POŻYTECZNE,

które odbędzie się 6 czerwca 2014 roku
w auli CEART-u
Wydziału Pedagogicznego i Artystycznego UJK,
ul. Krakowska 11

pod patronatem honorowym
Rektora UJK JM prof. dr hab. Jacka Semaniaka
Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa
Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Małgorzaty Muzoł.

Patronat medialny:
Gazeta Wyborcza, Radio Kielce, TVP Kielce

Zachęcamy do przeglądanie zdjęć z poprzedniego I sympozjum (zobacz tutaj)

Program:

• 9.00 – 9.30 – Rozpoczęcie Sympozjum, powitanie gości, wystąpienia okolicznościowe
    Wykład inauguracyjny

• 9.30-10.15 Sesja I – Odkrywanie świata
    1. Podróż przez Układ Słoneczny, Dominik Placek, Szkoła Podstawowa w Kozubowie
    2. Program Apollo, czyli człowiek na Księżycu, Przemysław Rola, SP nr 24 im. Pierwszej Kompanii Kadrowej w Kielcach
    3. Kosmiczne pomiary, Alicja Sitarz, SSP im. W. Łyczkowskiej w Ostojowie
    4. Siedem cudów świata, Szymon Puchała, Szkoła Podstawowa w Kozubowie

• 10.15-11.00 Sesja II – Cudownie pożyteczne