Rok akademicki 2015/2016

Fotorelacja z zakończenia roku akademickiego 2015/2016

IV Sympozjum Naukowe Dzieci na temat „Człowiek i świat – przestrzenie odkrywania” przeszło do historii. Odbyło się 10.06.2016r. na Wydziale Pedagogicznym i Artystycznym UJK w Kielcach, gromadząc 57 autorów prezentacji i posterów naukowych oraz 350 widzów. Dr Anna Wileczek, otwierając w imieniu organizatorów ten festiwal „młodej nauki”, podkreśliła potrzebę rozwijania dziecięcych zainteresowań wiedzą, rozumianą nie jako zlepek nudnych formułek, ale fascynującą przestrzeń ciągłego odkrywania! Potwierdził to za chwilę mgr Karol Szary z Instytutu Fizyki UJK przy pomocy „cudownych” doświadczeń z ciekłym azotem! Prezentacje dzieci miały zróżnicowaną tematykę i formę: od teorii powstania wszechświata, tajemnic przyrody i jej podglądania, przez relacje z wykorzystania nowoczesnych technologii, badań nad postawami ciała, oraz przybliżanie niezwykłych faktów z przeszłości, pasje twórcze i sportowe. Wśród form podawczych znalazły się monolog, drama, film, inscenizacja, pokaz.

O wrażenia artystyczne zadbali: Marcin Patrzałek, laureat Must Be the Music 2015, oraz Amalia Patalita z zespołem Donietamtąd, którzy porwali publiczność wirtuozerią wykonania i radością twórczą. Nad rozrywką naukową w czasie „Jarmarku naukowego” czuwali przedstawiciele kół naukowych wraz z opiekunami: „Animus” (dr Anna Wileczek), „EMPI” (dr Ryszard Błaszkiewicz), „Motor” (dr Magdalena Lelonek i Agnieszka Przychodni), „Medyk”, a także nasi współorganizatorzy – Rejonowe Centrum Naukowo-Technologiczne w Chęcinach. Upominki dla wszystkich uczestników przygotował Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego – Departament Polityki Regionalnej, zaś dyplomy i puchary za najlepsze prezentacje – Uniwersytet Dziecięcy UJK. Relację medialną zapewniła Telewizja Świętokrzyska: http://www.tvswietokrzyska.pl/kielce/wiadomosci/item/17701-od-ucznia-do-naukowca-sympozjum-naukowe-dzieci-za-nami.html, zaś bieżąca obsługę techniczno-medialną sprawowali mgr Andrzej Arabski i Krzysztof Kupczewski wspierani przez debiutujące na tym polu „Animuski”.

IV SYMPOZJUM NAUKOWE DZIECI Oglądaj.

Fotorelacja z zajęć w dniu 21.05.2016r.

"Wybuchowy" wykład i "energetyczne" ćwiczenia. Fotorelacja z zajęć 16.04.2016.

Fotorelacja z zajęć w dniu 16.04.2016r.

Fotorelacja z zajęć w dniu 19.01.2016r.

Fotorelacja z zajęć w dniu 19.12.2015r.

Fotorelacja z zajęć w dniu 21.11.2015r.

17.10.2016 odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2015/2016 na „najmłodszym” z uniwersytetów, którego studenci rekrutują się spośród uczniów szkoły podstawowej, czyli UDJK w Kielcach. W tym dniu dzieci licznie przybyły wraz z rodzicami i opiekunami do auli Ceart-u na WPiA, aby usłyszeć Gaudeamus Igitur w wykonaniu zespołu wokalnego Con Affetto, obwieszczający radość początku II edycji. Ponad 110 dzieci otrzymało z rąk Prorektora UJK w Kielcach profesora dra hab. Marka Przeniosły oraz Dziekanów i Profesorów „dorosłego” Uniwersytetu Jana Kochanowskiego indeksy i legitymacje oraz uczestniczyło w wykładzie inauguracyjnym wygłoszonym przez Prof. dr hab. Annę Rabajczyk o nanocząsteczkach i nanotechnologiach. Bonusem dla słuchaczy II edycji był niezwykle energetyczny koncert zespołu Dzieci Zielińskiego.

Po południu odbyły się w czterech sekcjach modułowych pierwsze warsztaty naukowe współorganizowane przez naszych partnerów: ŚĆITT, Geopark, Dom Środowisk Twórczych oraz Bibliotekę Uniwersytecką UJK.

Prowadząca uroczystość dr Anna Wileczek podziękowała także studentom UJK z SKN Animus oraz Empi za aktywne włączenie się w przygotowanie tej wspaniałej inauguracji. Do zobaczenia na kolejnych zjazdach!

Dodatkowe informacje: http://wpia.ujk.edu.pl/galerie/151017/

Relacja filmowa z inauguracji i pierwszych warsztatów dostępna na stronie TV Świętokrzyska

Autorami zdjęć są: dr Ryszard Błaszkiewicz i lic. Paulina Bańka.