Rok akademicki 2016/2017


„Z niezwykłą radością, ale i smutkiem obwieszczam, że uroczystości kończące projekt Poeksperymentujmy z nauką na UDJK oraz III edycję Uniwersytetu Dziecięcego Jana Kochanowskiego właśnie się rozpoczęły. Niestety wszystko pod słońcem ma swój radosny początek, ma też swój kres." – tymi słowami Pani dr Anna Wileczek, wraz z dr Agnieszką Zarembą (koordynatorki UDJK) oraz zacnym kolegium profesorskim pod przewodnictwem Pani Prorektor prof. UJK dr hab. Moniki Szpringer, rozpoczęła to niezwykle ważne wydarzenie – zakończenie roku akademickiego 2016/2017 Uniwersytetu Dziecięcego UJK w Kielcach. Po słowach Pani Prorektor i pana Piotra Ziółkowskiego z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zwracających się do najmłodszych adeptów nauki z apelem o nieustawanie w rozwijaniu swoich pasji naukowych, ostatni w tej edycji wykład wygłosił mgr Karol Szary na temat: „Fizyczne cuda! Jak ujarzmić coś, czego nie widać?". Podczas wykładu „ujarzmialiśmy" niewidzialną siłę – elektryczność, a chwilę po nim miała miejsce najważniejsza część uroczystości – rozdanie dyplomów uczestnikom Uniwersytetu Dziecięcego UJK i projektu Poeksperymentujmy z nauką na UDJK.

Na zakończenie wszystkim udzielił się radosny nastrój nadchodzących letnich wakacji, gdyż świetnie się bawiliśmy podczas Koncertu (przed)wakacyjnego, wykonanego przez studentki UJK w Kielcach z Instytutu Edukacji Muzycznej. Słuchaczy zabawiały także urocze maskoty edukacyjne – Zgrzyciaki z e-podręczników MAC Edukacji w Kielcach. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że nauka może być nie tylko niezwykle ciekawa, ale także bardzo radosna! Oczywiście nie zapomnieliśmy o wspólnym pamiątkowym zdjęciu. Niezwykła podróż dobiegła końca! Ale nie smućmy się, przed nami kolejne wyzwania podczas następnej edycji UDJK! :)


22 kwietnia 2017 r. odbyły się kolejne niezwykle ciekawe zajęcia w ramach Uniwersytetu Dziecięcego UJK w Kielcach.

Podczas wykładu, który poprowadził prof. UJK dr hab. Sławomir Koziej na temat „Interaktywnych gadżetów przyszłości", młodzi Słuchacze poznali prototypowe, użyteczne urządzenia oraz ich zastosowanie w życiu codziennym. Czy sztuczna inteligencja zawładnie naszym światem? Tego nie wiemy, ale na pewno go zrewolucjonizuje i ułatwi życie!

W Energetycznym Centrum Nauki miały miejsce warsztaty pt. „We wnętrzu siebie - Organizm pod lupą” poprowadzone przez Panią Karolinę Baran. Dzieci miały możliwość poznać budowę ucha. "Studenci" dowiedzieli się, co to jest dźwięk i w jaki sposób jest on przetwarzany, w jakiej skali go słyszymy, jakie dźwięki są szkodliwe dla naszego słuchu. Sami wytwarzali różne dźwięki za pomocą przedmiotów, które można znaleźć w domu.

Z kolei W Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach odbyły się zajęcia pod tytułem „Jak „grają” zmysły?”, które poprowadził aktor Andrzej Kuba Sielski. Rozpoczęły się one pokazem ilustrującym to, że scena za pomocą świateł i dźwięków może być raz smutna, wesoła, straszna itp. Zaprezentowane zostały narzędzia, dzięki którym wydobywa się dźwięki. Następnie prowadzący opowiedział o teatrze i jego historii. Kolejnym etapem zajęć było praktyczne ćwiczenie w zakresie pantomimy. Odbył się nawet pokaz z udziałem dzieci. Każde dziecko bowiem mogło stać się aktorem występującym przed publicznością. Dużą atrakcją okazała się folia malarska, która przy współpracy dzieci z prowadzącym emitowała wodę, chmury, wiatr. Za pomocą folii odegrana została także scena pojmania do niewoli, a następnie uwolnienia się z niej.

Podczas zajęć z Panem Piotrem Sołkiewiczem pt. „Warto być logicznym” uczestnicy rozwiązywali ciekawe zagadki związane z logicznym myśleniem, jak np. łączenie kropek za pomocą określonych linii czy odtwarzane geometrycznych wzorów przy pomocy lustra. Prowadzący dał małym mózgom niezły wycisk!

Na warsztatach z Panią doktor Grażyną Barwinek pt. „Celebryci i idole dawniej i dziś” uczestnicy wskazali, czym różnią się te dwa pojęcia współcześnie, czym różniły się dawniej. Poznali idoli, a także celebrytów historycznych (np. faraonów, magnatów, wodzów) oraz współczesnych. Na koniec zajęć dzieci wykonały prace plastyczne za pomocą węgla drzewnego, które przedstawiały ich własnych idoli. Wśród nich dominowały piosenkarki i gwiazdy polskiego sportu.

„Tajemnicze eksperymenty biologiczne” to tytuł zajęć z Panią prof. UJK dr hab. Iloną Żeber-Dzikowską; podczas zajęć dzieci pracowały z mikroskopem. Podzielone na dwuosobowe zespoły, miały za zadanie dokładnie przyjrzeć się preparatom, a następnie zgadywać, które z nich wykładowca wyświetlał na ekranie. Wszyscy (zwykle) poprawnie odpowiadali, a następnie samodzielnie tworzyli preparaty do mikroskopowania.

Na warsztatach „Czy powietrze można zobaczyć?” z Panią doktor Elżbietą Buchcic dzieci dowiedziały się, co wchodzi w skład powietrza. Następnie na różne sposoby starały się „złapać powietrze”, m.in. poprzez zrobienie wachlarzyków z papieru. Potem prowadzący przedstawiał dzieciom różne ciekawe eksperymenty, z czego największym zainteresowaniem cieszyło się doświadczenie z samoczynnym pompowaniem balona. Wykładowca nalał trochę octu do kolby, na którą później dzieci zakładały balon z sodą oczyszczoną wewnątrz. Przesypana do octu tworzyła pianę, a wytworzony dwutlenek węgla pompował balon.

Ależ było ciekawie!

18 marca 2017 roku mali studenci ponownie odwiedzili mury naszej uczelni. Podczas wykładu, który poprowadziła dr Małgorzata Stawiak-Ososińska studenci zapoznali się z historiami niczym z bajki wzięte („Prawdziwe zmyślenia. Bajki, które wydarzyły się naprawdę"). Na zajęciach „Sztuka nowych mediów " pod okiem dr. Ryszarda Błaszkiewicza studenci tworzyli wirtualne budowle w programie Sketch Up. Kreatywne i żywiołowe dzieci stworzyły fantastyczne obiekty architektoniczne, które wynagrodzono celującymi ocenami w indeksach. Studenci wzięli również udział w warsztatach „Siła wody, słońca i wiatru - energetyka odnawialna” z Panem Piotrem Sołkiewiczem z Fundacji Naukowej Twórcze Myślenie. Dzieci poznały m.in. pracę silnika Stirlinga, który przetwarza energię cieplną w energię mechaniczną. Przeprowadziły także liczne doświadczenia.Studenci wraz z dr Magdaleną Lelonek odpowiedzieli na pytanie Czy ruch rozwija rozum? Wszyscy jednomyślnie odpowiedzieli, że tak, o czy przekonali się podczas licznych zabaw. Ponadto studenci odwiedzili TVP3 Kielce, gdzie zobaczyli, jak wygląda przygotowanie wiadomości od strony realizatorskiej. Sami prowadzili program i zapowiadali pogodę. Wiele frajdy sprawiło im także bycie dźwiękowcem i montażystą („Bluebox, greenboxem i inne wizyjne cuda” z mgr Eweliną Muchą). Dzięki zajęciom w Energetycznym Centrum Nauki, dzieci poznały, jak działa słuch. Studenci mieli okazję stworzyć własny instrument wydający dźwięk. Poznali także izolatory prądu oraz tworzyli własne obiegi elektryczne („Detektywi na tropach prądu” z mgr Sylwią. Mularczyk).

21.01.2017r. mgr Łukasz Wilczyński zabrał nas w niezwykłą podróż do kosmosu! Po powrocie na ziemię m.in. zostaliśmy prezenterami telewizyjnymi, udzielaliśmy wywiadów, poznaliśmy, co technologia zawdzięcza naturze

18.02.2017r. Podczas warsztatów studenci stworzyli film 3D na temat ferii,z wykorzystaniem wielu dostępnych materiałów budowali atrakcje, jakie występują w ich wymarzonych parkach rozrywki. Pomysły młodych studentów były zachwycające, pełne wyobraźni i oczywiście odlotowe. Nasi studenci wykonali wiele biologicznych eksperymentów. Wykład pt. " Elektrostatyka w codzienności" poprowadził Pan Piotr Sołkiewicz.

Na grudniowych zajęciach była mowa o bardzo odległej przeszłości ziemi, dziwnych archaicznych organizmach (wykład), a także dużo aktywności począwszy od obrazów w 3D, przez "szkołę wizerunku", do kreacji dramowych i nanotechnologii. To był bardzo smakowity naukowy koktajl! Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!"

Relacja fotograficzna z warsztatów i wykładu ze zjazdu w dniu 19.11.2016

Nowy rok akademicki na UDUJK rozpoczął się 22.10.2016 r. uroczystym odśpiewaniem Gaudeamus Igitur – legendarnej studenckiej pieśni – dla niemal 150 młodych słuchaczy, zgromadzonych wraz ze swoimi rodzicami i opiekunami w auli CEART-u. Życzenia świetnej zabawy nauką i z nauką oraz odważnego stawiania pytań i poszukiwania kreatywnych odpowiedzi złożyły koordynatorki UDUJK: dr Anna Wileczek i dr Agnieszka Zaremba oraz Prorektor UJK prof. dr hab. Marek Ruszkowski. Z kolei gość z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Piotr Ziółkowski dialogował z małymi studentami na temat ich rozwoju i preferencji naukowych, zapewniając o wsparciu dla inicjatyw związanych z Uniwersytetami Dziecięcymi.

Aby tradycji stało się zadość, wykład na temat Od stu koni do olimpijskiego złota wygłosił absolwent poprzedniej edycji UDUJK Franciszek Wiącek, a pokaz inauguracyjny z zastosowania suchego lodu przeprowadzili badacze z Energetycznego Centrum Nauki w Kielcach. Uroczystemu wręczaniu indeksów towarzyszyły slajdy i filmy z dotychczasowych zajęć, a wszystkich gości i uczestników w dobry nastrój wprawiły przebojowo wykonane szlagiery muzyczne przez zespół Donietamtąd.

Studenci z koła naukowego „Animus” oraz „Empi” zadbali o niezakłócony przebieg uroczystości i odpowiednią jej dokumentację.

Zapraszamy także do zapoznania się z materiałami o tym ważnym wydarzeniu na naszym facebookowym profilu: https://www.facebook.com/Uniwersytet-Dziecięcy-UJK" oraz na stronie WPiA: http://wpia.ujk.edu.pl/galerie/161022/

Autorami zdjęć są dr Ryszard Błaszkiewicz oraz studenci z koła EMPI.