Rok akademicki 2017/2018

9 czerwca 2018r. w Centrum Przedsiębiorczości i Biznesu UJK odbyła się uroczystość absolutorium Słuchaczy IV edycji UDJK. Najpierw zabrzmiał utwór "Caticorum jubilo" wykonany przez studentów edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej. Koordynator UDJK dr Anna Wileczek przywitała zebranych, po czym Pani prof. Monika Szpringer, prorektor UJK gratulowała małym studentom pasji odkrywania świata. Następnie odbyło się sympozjum, podczas którego słuchacze zaprezentowali swoje pierwsze ustalenia badawcze. To było niezwykłe doświadczenie dla wszystkich zebranych! Po wspaniałych prezentacjach przyszedł czas na wręczenie dyplomów. Duma rozpierała naszych Słuchaczy i ich rodziców. Wielkie gratulacje za aktywność, twórczość i wytrwałość.

Po oficjalnych uroczystościach przyszedł czas na relaks, który zapewniła nam Wesoła Gromadka. Odbył się Bubble Show. Zjawiskowy pokaz baniek mydlanych zachwycił wszystkich zebranych. Uroczystość zwieńczyła otwarta konwencja gier planszowych, podczas których słuchacze IV edycji UDJK przekonali się, że w świecie gier tablet i smartfon to nie wszystko... Niesamowite doświadczenia i świetna zabawa!

Do zobaczenia już w październiku na inauguracji!

19 maja 2018 r. odbyło się przedostatnie spotkanie z naszymi małymi studentami w roku akademickim 2017/2018. Jak ten czas szybko mija! Tego dnia wykład pt. "Jak pachnie pieniądz? Z ekonomią za pan brat" poprowadziła dr Ewa Kraska. Prowadząca opowiedziała o historii pieniądza oraz przygotowała quiz, podczas którego nasi słuchacze byli bardzo aktywni.

„Anioły i demony współczesnego miasta” to tytuł zajęć z dr. Mirosławem Mularczykiem. Uczestnicy dowiedzieli się, czym jest miasto oraz jakie dane miejsce musi spełniać warunki, by posiadać prawa miejskie. Stworzyliśmy wspólnie makietę wyjaśniającą proces powstawania miasta. Dowiedzieliśmy się m.in. tego, że Jerycho jest najstarszym na świecie miastem (powstało 9 tys. lat p.n.e. – dziś pozostały tylko ruiny), natomiast wciąż funkcjonujące najstarsze miasta to Damaszek i Aleppo – powstałe 4,3 tys. lat p.n.e., Szanghaj jest natomiast największym miastem, biorąc pod uwagę liczbę ludności tam zamieszkującą (ok. 23 mln). Ponadto dzieci poznały zalety i wady miast – miejskie anioły i demony.

Na warsztatach nie nudziły się z pewnością „umysły ścisłe”! Zadbały o panie: dr Beata Bugajska-Jaszczołt (zajęcia pt. „Fascynująca matematyka” przybliżyły studentom sztukę kodowania. Każdy mógł bawić się w szyfrowanie "tajnych" informacji) oraz dr Ewa Kraska (pod czujnym okiem "bankiera" – prowadzącej warsztaty – dzieci otwierały własne biznesy, płaciły podatki i zdobywały zawody, a temu wszystkiemu towarzyszyła świetna zabawa! - warsztaty „Mój mały biznes”).

Podczas zajęć z Panem Piotrem Sołkiewiczem pt. ,,Niewidzialne światło” dzieci wzięły udział w doświadczeniach wykorzystujących światło ultrafioletowe i podczerwone. W doświadczeniach wykorzystywany był pirometr, urządzenie termowizyjne i lampy ultrafioletowe. Urządzenia w sposób praktyczny pokazały zjawiska niezauważalne gołym okiem. Warsztaty wzbogacone zostały o liczne ciekawostki z zakresu fizyki.

Podczas wykładu 21 kwietnia, poprowadzonego przez mgr. inż. Marcina Drabika w ramach kolejnego zjazdu Uniwersytetu Dziecięcego UJK w Kielcach, młodzi studenci zapoznali się z technologią 3D („Świat druku 3D”). Choć coraz częściej spotykamy się z nią na co dzień, na zajęciach poznaliśmy ją od podszewki. Prowadzący opowiedział nam o procesie druku od strony technicznej, a następnie uczniowie na własne oczy mogli zobaczyć, jak wygląda drukarka 3D, a także co można dzięki niej wydrukować.

Kultura fizyczna i technologie – czy można to połączyć? Okazuje się, że można! Każdy z nas lubi sport, ale i każdy z nas lubi korzystać z telefonów, smartfonów, tabletów... Prowadząca zajęcia pt. „Nowe technologie w kulturze fizycznej” – dr Magdalena Lelonek – udowodniła, że można się świetnie bawić, posługując się telefonem, a nowe technologie mają pozytywne działanie na naszą aktywność fizyczną. Dzieci zapoznały się z wieloma aplikacjami, które ułatwiają wykonywanie różnych aktywności. Telefon to nie tylko zabawy, ale i gry, które rozwijają nasze myślenie, koncentrację, uwagę.

„Władcy (pisanego i mówionego) słowa” – warsztaty te poprowadziła Pani Małgorzata Gola. Po nich na pewno nasi studenci będą dostawać same szóstki w dziennikach, ponieważ poznali techniki szybkiego zapamiętywania słów i obrazków, a także sprawnego liczenia.

Chrząszcz ma broń chemiczną, żuki są pożyteczne, straszyki są bezpieczne, a ważki to drapieżniki…. Takich oto ciekawostek dowiedzieliśmy się na zajęciach z Panem Piotrem Sołkiewiczem, pt. „(Nie)strachliwe pajęczaki”, które odbyły się w Centrum Edukacji Entomologicznej. Dzieci miały możliwość zobaczyć okazy motyli, pająków i innych owadów sprowadzanych z przeróżnych zakątków świata. Podczas warsztatów podziwialiśmy zarówno owady spreparowane (znajdujące się w gablotach), jak i te żywe, które przebywają w specjalnych terrariach. Ogromną atrakcją była możliwość potrzymania niektórych żyjących owadów w ręce. Jaki jest najgłośniejszy owad świata? Cykady!

Podczas zajęć przeprowadzonych przez dr. inż. Rafała Kołodziejczyka dzieci miały okazję zapoznać się z programem Paint, bądź przypomnieć sobie jego działanie. Prowadzący pokazał, że ten program nie tylko służy do zabawy, ale można go także wykorzystać w nauce. Każdy uczestnik zajęć miał za zadanie wykonać ćwiczenia matematyczne na komputerze z wykorzystaniem tego programu. Sprawiło to wszystkim wiele frajdy.

W Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” odbyły się zajęcia z aktorem Andrzejem Kubą Sielskim pod tytułem „Zostań tym, kim chcesz! Magia teatru”. Warsztaty polegały na ukazaniu młodym studentom, że tak naprawdę w teatrze mogą być kim tylko zechcą. W tym celu podczas zajęć prowadzący przygotował z dziećmi trzy etiudy: „radość i gniew”, „morze”, „uwolnienie”. Dzieci dowiedziały się również, jak pracuje teatr, ile osób pracuje w teatrze oraz za co są odpowiedzialni, co wiąże się z pracą aktora, jakie sceny są dla aktora atrakcyjne, jakie są łatwiejsze, a jakie trudniejsze. Zajęcia zakończyły się niespodzianką dla rodziców – studenci zaprezentowali swoim rodzicom wcześniej przećwiczone trzy etiudy: „radość i gniew”, „morze”, „uwolnienie”. Słowem – scena stanęła przed nimi otworem!

Za nami kolejne spotkanie z naszymi młodymi Studentami! Zjazd odbył się 17 marca br. Zajęcia odbywały się na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym, w Centrum Rehabilitacji i Sportu oraz w Bibliotece Uniwersyteckiej. Podczas comiesięcznego wykładu, Pani dr Judyta Perczak uświadomiła słuchaczom, iż reklamy – przyjazne dla oka, kolorowe i ekscytujące - prawdy nam zwykle nie powiedzą. Kreowanie pięknego świata w reklamie ma na celu zachęcenie do kupna produktów oraz usług oferowanych przez producenta. Niestety często wpadamy w pułapki zastawione przez marketerów („Uwaga reklama, czyli śliczne oszustwo”).

Podczas warsztatów mieliśmy niezwykłego gościa – czworonożnego przyjaciela człowieka! Jak się okazuję, psy – bo o nich mowa – mają ogromną moc, są wspaniałymi motywatorami rehabilitacji. Prowadząca zajęcia - Pani Aleksandra Bąk – wytłumaczyła dzieciom, czym jest dogoterapia, oraz jak należy się zachowywać podczas pierwszego spotkania z psem. Na koniec każdy mógł zapoznać się z Dajmkiem, pogłaskać go oraz nakarmić jego smakołykiem („Dogoterapia. Co to takiego?”)

Na zajęciach pod tytułem: "Muzyka i nuda? To do siebie nie pasuje!", które zostały poprowadzone przez dr Annę Śliwińską, bawiliśmy się muzyką. Dzieci wspólnie śpiewały różne piosenki. Miały możliwość poczuć się jak prawdziwi muzycy, kiedy to każde z nich grało na jakimś instrumencie, a Wykładowczyni była dyrygentem. Prowadząca pokazywała dzieciom różne gesty i uczyła ich znaczenia, np. kiedy muzycy muszą przestać lub zacząć grać. Sprawiło to wiele radości. Studenci bawili się także w nowopoznaną zabawę pt. „Muzyczne Zaprzęgi”.

Z kolei Pan dr Ryszard Błaszkiewicz na zajęciach ,,ABC montażu filmowego” zapoznał studentów z zagadnieniami dotyczącymi obsługi programów umożliwiających profesjonalne montowanie filmów. Studenci samodzielnie mogli stworzyć własny film, zmontować go wedle własnego uznania i umieścić w nim indywidualnie wybrane treści. Całość zajęć obejmowała także pracę przy komputerze, poznanie i obsługę zaawansowanych aplikacji komputerowych.

Studenci mieli okazję zapoznać się z rożnymi metodami nauki i ćwiczenia pamięci („Co to jest kategoria? O innowacyjnych metodach kategoryzacji elementów” – dr Paulina Forma). Nie tylko świetnie się bawiliśmy, ale również trenowaliśmy pamięć! Młodzi słuchacze Uniwersytetu Dziecięcego wykazali się nie tylko umiejętnościami zapamiętywania. Jednym z zadań było stworzenie opowiadania przy użyciu słów wcześniej przez nich zapamiętanych. To był idealny przykład aktywnych zajęć.

Na warsztatach braliśmy również udział w rozprawie sądowej... tym razem nad niewinnością Calineczki. Po przypomnieniu sobie baśni, dzieci wcieliły się w jej bohaterów (Calineczkę, Żabę, Mysz, Chrząszcza, Motyla, Jaskółkę, Księcia itp.). Nie zabrakło Sędziego, Prokuratora oraz Adwokata. Po burzliwych przesłuchaniach, zeznaniach świadków, Sędzia wydał wyrok! Calineczka nieświadoma konsekwencji swoich poczynań (przywiązanie Motylka, okradanie Myszy) została uznana za niewinną. Wyrok otrzymała „w zawiasach” mimo, że wielu chciało ją uwięzić na wiele lat. W ostateczności wszyscy zgodnie stwierdzili, iż bohaterka działała w imieniu dobra, bo przecież uratowała życie umierającej Jaskółce. Ależ to była rozprawa!

Po raz kolejny mieliśmy zaszczyt spotkać się z naszymi studentami na zjeździe w dniu 10 lutego 2018r., podczas którego ponownie poznaliśmy wiele niezwykłych historii, ciekawostek oraz wykonaliśmy niesamowite doświadczenia. Zajęcia z pewnością utkwią nam w pamięci na wiele lat! Jakże aktualny i uniwersalny temat podjęliśmy na wykładzie pt. „Być „fejmem”. Celebryci w historii” Pani dr Małgorzaty Stawiak-Ososińskiej. Wykładowczyni wyjaśniła wszystkim studentem, co to znaczy być „fejmem”, oraz zapoznała z historią osób zapomnianych przez społeczeństwo, którzy z pewnością byli cieszyli się sławą w swoim środowisku. Odpowiedzi na pytanie, czy „ekologia to moda czy potrzeba chwili?” uczestnicy warsztatów z serii człowiek i natura udzielili jednomyślnie – potrzeba! Dr Elżbieta Buchcic wyjaśniła definicje pojęć: ekologia i sozologia. Studenci zbudowali prototypy oczyszczalni wody, odkryli dlaczego sól jest szkodliwa dla roślin, wymienili się spostrzeżeniami na temat ochrony środowiska. Co to jest cyberwojna? – na to pytanie poszukiwali odpowiedzi uczestnicy zajęć z dr. Rafałem Kołodziejczykiem. Podczas zajęć studenci zgłębili wiedzę z zakresu zagrożeń związanych z powszechnej dostępności Internetu. Dowiedzieli się także, czego dotyczyły wojny w przeszłości oraz jak mogą wyglądać współczesne spory, jak i te w przyszłości. Podczas zajęć pt. „Władcy (pisanego i mówionego) słowa” dzieci dowiedziały się, że za pomocą różnych ćwiczeń można pobudzić mózg do bardziej efektywnej pracy. Ćwiczenia przeprowadzone na zajęciach miały na celu zwiększenie koncentracji, spostrzegawczości i słownej kreatywności dzieci. Warsztaty Pana dr. Błaszkiewicza wprowadzają studentów w świat filmu i montażu („Filmiki z codzienności, czyli nagrywanie bez ściemy”). Programy do montażu przestają być niezwykłą zagadką, stają się natomiast ciekawą przygodą!

Kolejny zjazd studentów w ramach Uniwersytetu Dziecięcego UDJK odbył się 20 stycznia. Wykład poprowadzony przez Panią mgr Annę Wrzochal pt. „Czy wiesz co jesz?” cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko studentów, ale i rodziców i wolontariuszy. Wszyscy dowiedzieliśmy się, co jeść, aby być zdrowym oraz śpiewająco odpowiedzieliśmy na wszystkie „pyszne” zagadki Pani Ani.

„Kości zostały rzucone” – taki tytuł nosiły zajęcia z Panią dr Agnieszką Przychodni. Zainteresowały one wszystkich małych studentów, którzy wcielili się w antropologów i badali kości. Próby złożenia kręgosłupa czy stopy cieszyły każdego, a eksponaty muzealne wywołały wielkie zaskoczenie.

Warsztaty pt. „ABC montażu filmowego” rozpoczęły się od krótkiego zwiedzania głównej części biblioteki, po której oprowadziła nas jedna z pracujących tam Pań. Podczas zwiedzania nakręcono kilka ujęć z udziałem dzieci, później wspólnie przeszliśmy do pracowni z komputerami i tablicą multimedialną. Dzieci miały możliwość zobaczenia gotowych zmontowanych filmów, a następnie krok po kroku uczyły się, jak go samodzielnie dokonać. Na bazie wcześniej przygotowanych fragmentów powstał krótki filmik, przy którym dzieci mogły zaproponować wprowadzenie tytułu, animacji, przycięć materiału wideo, a także umieszczenie napisów końcowych. Te dynamiczne i niezwykle kształcące zajęcia poprowadził dr Ryszard Błaszkiewicz

Zajęcia na temat współczesnych cyberwojen to obowiązkowy temat w obszarze społecznym. Prowadzący – dr Rafał Kołodziejczyk – w ciekawy sposób przedstawiał, jak wojny wyglądały dawniej, od starożytności aż po czasy współczesne. Opowiadał o tym, jak przebiega współczesna wojna o charakterze niemilitarnym i jakie są jej skutki. Na zakończenie dzieci rozważyły kwestię, która wojna jest bardziej niebezpieczna, czy ta w formie fizycznej czy może w sieci („Co to jest cyberwojna?”).

Na minionym zjeździe nie zabrakło także kultury fizycznej... Słuchacze, zarówno grupa starsza, jak i młodsza, zapoznali się z nowoczesnymi aplikacjami do wykonywania ćwiczeń fizycznych i sportowych. Takie informacje – tylko na zajęciach z dr Magdaleną Lelonek „Nowe technologie w kulturze fizycznej”.

Test cierpliwości i precyzji przygotowała dla uczestników UDJK mgr Monika Turek. Podczas zajęć zapoznali się oni ze sztuką origami. Podziwiali piękne prace wykonane tą techniką, a także sami stworzyli pudełka i piękne trójwymiarowe gwiazdy.

16.12. 2017 r. odbył się kolejny zjazd Słuchaczy UDJK, tym razem wszystkie zajęcia odbyły się na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wykład poprowadził Pan mgr inż. Marcin Drabik, który szukał odpowiedzi na pytanie: "Dlaczego wszechświat świeci?".

Warsztaty naukowe tradycyjnie były niezwykle aktywne. Towarzyszyły im gry i zabawy edukacyjne. Było głośno i radośnie. Na zajęciach pt.: „Mózg jak Pokemon - możesz go wytrenować” dzieci sprawdziły swoje zdolności do zapamiętywania. Podczas jednych z zadań musiały zapamiętać jak najwięcej szczegółów z wyświetlanego zdjęcia, a następnie ich spostrzegawczość i pamięć były sprawdzane przez podchwytliwe pytania zadawane przez wykładowcę (Pani Małgorzata Poznańska). Studenci uczyli się także alfabetu Morse'a, którego początkowo się obawiali. Poradzili sobie naprawdę świetnie ze wszystkimi zadaniami.

Podczas zajęć z Panem Mateuszem Zapałą – „Piękne słowa – kreatywność w komunikacji” mali studenci zgłębiali tajniki pięknej komunikacji. Dowiedzieli się, co zrobić, żeby nasze wypowiedzi były atrakcyjne dla odbiorców. Wkroczyliśmy także w obszar marketingu, ponieważ nauczyliśmy się, w jaki sposób przekonać innych do produktu, idei, pomysłu przy użyciu odpowiednich słów.

O tajemnicy DNA i klonowaniu rozprawiano na zajęciach pt. „Czy należy bać się inżynierii genetycznej? GMO i klonowanie” z Panią Magdaleną Kosacką. Inżynieria genetyczna jest zaskakująca i to zarówno w świecie zwierząt, jak i roślin. Dowiedzieliśmy się także, czym jest GMO i jak rozpoznawać te oznaczenia na produktach.

Zajęcia prowadzone przez dr Renatę Miszczuk odbyły się pod hasłem: „Oswajamy coaching". W pierwszej części zajęć uczestnicy dowiedzieli się, czym jest w ogóle "coaching", analizując doświadczenia z własnego życia. Następnie zabawy: głuchy telefon i kalambury mówione ukazały, jak trudne jest komunikowanie się, gdy możemy odpowiadać na pytania słowami „tak” lub „nie”, bądź nie mając możliwości zadawania jakichkolwiek pytań. Zajęcia zakończyły się testem na orientację zawodową.

Podczas warsztatów z modułu logiczno-matematyczno-informatyczny dzieci poznały budowę ziemi. Świetnie się przy tym bawiły, a to za sprawą prowadzącego – dra Mirosława Mularczyka („Wijące się linie – góry i brzegi. Tajemnice kartografii i nawigacji”). W budynku Biblioteki Uniwersyteckiej odbyły się zajęcia pt. „Filmiki z codzienności, czyli nagrywanie bez ściemy”, które poprowadził dr Ryszard Błaszkiewicz. Ćwiczenia dotyczyły technik i sposobów nagrywania filmów telefonem komórkowym.

Dzieci poznały także przestrzeń nowoczesnej biblioteki i technologie tu wykorzystywane. Ostatni grudniowy zjazd w minionym roku można zattem zaliczyc do niezwykle udanych!

18 listopada odbyły się kolejne zajęcia w ramach Uniwersytetu Dziecięcego UJK w Kielcach. Tradycyjnie tego dnia miały miejsce zaskakujące warsztaty oraz niezwykły wykład poprowadzony przez Panią Małgorzatę Zdziechowską, który zachwycił nie tylko małych studentów, ale także ich rodziców. Pani Małgorzata o pseudonimie „Dr Dolittle” podzieliła się swoją pasją, którą są dzikie zwierzęta i zaszczepiła we wszystkich chęć niesienia pomocy potrzebującym zwierzakom. Każdy student wychodził z wykładu naładowany pozytywną energią. Więcej informacji o tego typu działaniach znajduje się na stronie: https://www.facebook.com/zdziechowska/.

Pani Małgorzata Zdziechowska przeprowadziła warsztaty pt. „Fascynująca dzikość”, a te wyzwoliły u studentów chęć poszerzania wiedzy na temat dzikich zwierząt. Prowadząca zachęciła wszystkich do współpracy w grupie oraz uświadomiła, że prawdziwa pasja może sprawić, że jesteśmy w stanie zrobić wiele dobrego. Mali studenci rozpoznawali oraz naśladowali odgłosy i ruchy zwierząt, układali puzzle i rozwiązywali zagadki. Naukowo-empatyczne warsztaty okazały się strzałem w dziesiątkę!

Zajęcia, pt.: „Kamera prawdę Ci powie (komunikacja medialna)” poprowadzone przez Panią Karolinę Miklewską oraz Pana Michała Stelmaszczyka pozwoliły naszym Słuchaczom wcielić się w prawdziwych reporterów… Ale nie tylko, bo niektórzy stali się prawdziwymi gwiazdami, a inni doskonałymi operatorami kamery. Takie doświadczenie pomogło wielu uczestnikom pokonać tremę i stres związany z występami przed kamerą.

Uczniowie podczas zajęć z Panią dr Pauliną Formą pt. „Co to jest kategoria? O innowacyjnych metodach kategoryzacji elementów” dowiedzieli się m.in. czym jest mnemotechnika, co zrobić, żeby lepiej zapamiętywać oraz na czym polega kategoryzacja elementów. W ramach ciekawych zabaw dzieci sprawdziły, które techniki zapamiętywania przynoszą najlepsze efekty.

Czy zmysł prawdę Ci powie? - na to pytanie próbowali odpowiedzieć studenci UDJK. Wraz z Panią doktor Moniką Zarębą odkrywali znaczenie zmysłów w naszym życiu. Zajęcia wzbogacone o elementy integracji sensorycznej wzbudziły zaciekawienie wielu uczestników. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zadania, dotyczące zmysłu dotyku oraz zapachu. Te, choć z pozoru wydawały się łatwe, czasem potrafiły przysporzyć pewne kłopoty. Dzięki tym ćwiczeniom dzieci uświadomiły sobie, że każdy zmysł jest bardzo ważny, a życie bez chociażby jednego z nich byłoby o wiele trudniejsze. Zmysły Słuchaczy były wystawione na nielada próby!

Podczas zajęć z Panią Małgorzatą Poznańską uczniowie dowiedzieli się, że za pomocą różnych ćwiczeń można pobudzić mózg do bardziej efektywnej pracy. Ćwiczenia przeprowadzone na zajęciach miały na celu zwiększenie koncentracji, spostrzegawczości i kreatywności dzieci. Nasze mózgi zostały wręcz wytrenowane, jak... Pokemony.

Uroczysta Inauguracja roku akademickiego 2017/2018 na Uniwersytecie Dziecięcym UJK za nami!

Z wielką radością witaliśmy wszystkich Słuchaczy IV edycji Uniwersytetu Dziecięcego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach wraz z ich Rodzicami, a nierzadko także Rodzeństwem, 21 października w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim, na wspólnym Gaudeamus, aby obwieścić nowy początek. W tym roku mieliśmy zaszczyt ugościć 130 małych studentów, którzy po wysłuchaniu uroczystego Gaudeamus Igitur w wykonaniu studentek IEM, powitaniu Pana dr Michała Piasta – Dyrektora RCNT, wprowadzeniu Pani dr Anny Wileczek – koordynatorki UDJK oraz przemówieniu Pani Prorektor prof. UJK dr hab. Barbary Zbroińskiej, otrzymali indeksy oraz identyfikatory.

Pokaz inauguracyjny w tym roku poprowadził Pan mgr Mirosław Szwed; dynamiczny wykład dotyczył tego, co wiązało się z powietrzem (Odlotowe powietrze). Ponadto członkowie Studenckiego Koła Naukowego ANIMUS ustami Pauliny Barańskiej opowiedzieli o dotychczasowych zajęciach. Został także zaprezentowany film syntetycznie przypominający działania UDJK, zrealizowany przez p. dr Ryszarda Błaszkiewicza – wykładowcę UDJK. Część oficjalną zamknął wspaniały występ wirtuoza gitary i genialnego nastolatka zaprzyjaźnionego z naszym „małym” uniwersytetem – Marcina Patrzała, zwycięzcy dziewiątego programu Must Be The Music.

W tym dniu Słuchacze podzieleni na grupy modułowe wzięli także udział w pierwszych warsztatach naukowych. Był to fantastyczny i bardzo odkrywczy czas. Studenci dowiedzieli się m.in. jak działa pryzmat („Świetlne eksperymenty”; „Światło i mrok – propozycje badań”), dlaczego mydło zabija brud oraz jak je przygotować krok po kroku („Chemia w służbie czystości”; „Mydło – pogromca bakterii”). Dzieci zaprojektowały i stworzyły także swoje garnki i figurki z gliny („Nie święci garnki lepią”; „Kreacje z „prochu” ziemi”). Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia poświęcone komórkom macierzystym, ciekłemu azotowi i jego właściwościom („Bliskie spotkania z komórkami nie tylko macierzystymi”, „Biobank, czyli o deponowaniu życiodajnych komórek”). Zajęciom towarzyszyły liczne doświadczenia. Nie zabrakło uśmiechów, zachwytów i zdziwień, a mali „adepci nauki” nie chcieli wręcz opuszczać pięknej i gościnnej przestrzeni RCNT.

Warto dodać, że społeczność UDJK zaszczycił także swoim listem Pan minister nauki i szkolnictwa wyższego – Jarosław Gowin, który wyraził swoją radość z tego, że mali Studenci mogą bez przeszkód realizować tu swoje poznawcze pasje, a twórcy i wykładowcy – misję popularyzacji wiedzy! Dziękujemy za ten dowód uznania i pamięci.

Tym samym rok akademicki 2017/2018 uważamy za otwarty!

Czytaj list

O nas również w:

1. TVP Kielce

2. Echo Dnia

Film z Inauguracji