Inauguracja A. D. 2019-2020 na Uniwersytecie Dziecięcym UJK w Kielcach

Nasi młodzi Słuchacze i Uczestnicy projektu „Razem odkrywamy świat na UDJK” w Kielcach wraz z zespołem UDJK oraz Wykładowcami i Opiekunami zainaugurowali już VI edycję UDJK.

Zainteresowanie tegoroczną rekrutacją było tak duże, że inauguracja musiała odbyć się w dwóch turach. Najpierw w auli CEART-u indeksy z rąk Prorektor ds. studenckich i kształcenia, dr hab. Moniki Szpringer, prof. UJK odebrali Adepci. Później przyszedł czas na ich bardziej doświadczonych kolegów – Juniorów i Mistrzów, których w gronie studentów powitał Rektor, prof. Jacek Semaniak.

Podczas comiesięcznych zjazdów pod okiem pracowników naukowych UJK oraz popularyzatorów nauki dzieci będą zgłębiać wiedzę dotyczącą praw natury, nowoczesnych technologii, wytworów kultury i funkcjonowania człowieka w społeczeństwie. Razem z nimi w uniwersyteckich ławach zasiądą także rodzice, którzy mają już zaplanowane regularne warsztaty.

– Obiecujemy, że będziemy rozwijać wasze pasje, będziemy wspólnie stawiać trudne pytania, dociekać, analizować, tworzyć i eksperymentować. Chcemy pokazać Wam, że nauka stoi blisko życia, a życie codzienne ciągle dotyka nauki. Definicje i regułki zostawmy szkolnym podręcznikom – zwracała się do najmłodszych słuchaczy koordynatorka projektu ds. programowych, dr hab. Anna Wileczek, prof. UJK wraz z dr Beatą Bugajską-Jaszczołt, odpowiedzialną za koordynację kwestii formalnych

Rektor prof. Jacek Semaniak także podkreślał, że uniwersytecka przygoda znacznie różni się od szkolnych zajęć: „Na naszej uczelni studiuje ponad 12 tysięcy młodych ludzi, ale chcemy prowadzić taki uniwersytet, który będzie otwierał się na potrzeby tych, którzy dopiero za kilka czy kilkanaście lat zostaną studentami. Niezależnie od tego, dokąd pójdziecie, gdzie będziecie studiować, to ten pierwszy kontakt z uniwersytetem na pewno pozostanie w waszej pamięci i na pewno nie powinien wam się kojarzyć ze szkołą. Nie będziemy was tu uczyć tak jak w szkole. Dostaniecie indeksy, do których będą wpisywane oceny, ale postaramy się, żeby was ta nauka nie bolała. Uniwersytet powinien kojarzyć się z takim miejscem, gdzie po prostu dobrze być. Życzę wam tego, żeby czas spędzony w naszym uniwersytecie był czasem poznania, żebyście się tutaj przede wszystkim dobrze bawili”

To już VI edycja Uniwersytetu Dziecięcego. Ostatni zjazd odbędzie się w czerwcu, a ukoronowaniem uniwersyteckiej przygody będzie Sympozjum Naukowe Dzieci „Człowiek zmienia świat”, uroczyste absolutorium i wręczenie dyplomów.

Relacje medialne:

 

https://www.facebook.com/UniwersytetJanaKochanowskiegoWKielcach/videos/722751918135225/UzpfSTQ3OTQxMjExMjIyMDU4OToxMjYyNTM4MDAwNTc0NjU5/

Relacja fotograficzna: