V Jubileuszowe Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe Dzieci: Człowiek i nauka. W poszukiwaniu „bliskości” wiedzy

umo-logo

Relacje z V Jubileuszowego Ogólnopolskiego Sympozjum Naukowego Dzieci

Relacja www.ujk.edu.pl (zobacz)

Oglądaj zdjęcia

Prezentacje dzieci z V Jubileuszowego Ogólnopolskiego Sympozjum Naukowego Dzieci:

• Akademia Przedszkolaka
  • Królowa jest jedna- MATEMATYKA
  • W świecie liczb pierwszych – pożyteczność programowania
  • Eksperymentuję-uczę się. – film
  • Eksperymentuję-uczę się – prezentacja
  • Innowacyjność w medycynie-nowoczesne technologie w służbie zdrowia
  • Gdzie człowiek nie może tam robota pośle
  • „Lepiej widzieć! Od łuczywa do żarówki energooszczędnej
  • „Ujarzmic potęgę Słońca – film
  • Ujarzmić potęgę Słońca – prezentacja
  • Wynalazki zastosowane w czesie II wojny światowej
  • Czego może nauczyc nas Asterix
  • Kobiety, które zmieniły świat
  • Z Polski na podbój nauki
  • DLACZEGO CZŁOWIEK TAŃCZY
  • Żonglerka – gimnastyka dla naszego mózgu
  • „Smog groźny jak smok – film
  • Smog groźny jak smok – prezentacja
  • Uczymy się od natury, czyli co rośliny mówią o pogodzie
  • Stres – co to jest i jak go pokonać
  • Hipoterapia -fakty i mity

9 czerwca 2017 roku w auli CEART-u Wydziału Pedagogicznego i Artystycznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach miała miejsce wyjątkowa, bo jubileuszowa konferencja. Tego dnia mury naszej uczelni odwiedzili młodzi prelegenci, którzy chcieli podzielić się z tłumnie zgromadzonymi słuchaczami swoimi odkryciami, zainteresowaniami oraz spostrzeżeniami na temat otaczającego nas świata. Ciepłymi słowami powitała wszystkich Pani dr Anna Wileczek, potem głos zabrała Pani Prorektor prof. UJK dr hab. Monika Szpringer. Powiedział m.in.: „To ogromnie ważne, że młodzi ludzie mają pasje i chcą je rozwijać”.

V Jubileuszowe Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe Dzieci swym patronatem objął Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Jarosław Gowin i mieliśmy zaszczyt gościć Pana Piotra Ziółkowskiego, który wyraził nadzieję, że niezwykle być może wśród słuchaczy znajdują się przyszli laureaci nagrody nobla. Po bardzo ciekawym i niezwykłym pokazie naukowym pt. „Zwykłe - niezwykłe” poprowadzonym przez Pana Piotra Sołkiewicza, przyszedł czas na prezentacje konferencyjne. Uczestnicy Sympozjum swymi wystąpieniami potwierdzili ambicję, ciekawość świata i odwagę Spotkanie poprowadziły Panie Paulina Barańska i Anna Ciepluch, członkinie Studenckiego koła naukowego ANIMUS. Sympozjum zostało podzielone na IV sesje: Nauka i odkrywanie świata; Technologia i człowiek; Kulturowe inspiracje oraz Wiedza na wyciągnięcie ręki. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali niebanalnych i kreatywnych wystąpień młodych naukowców. Mieliśmy także możliwość przyjrzenia się pięknym posterom i porozmawiać na ich temat z twórcami dzieł. Podczas przerwy miał miejsce Jarmark naukowy, podczas którego poprzez doświadczenia i zabawę uczestnicy odkrywali wiedzę pod okiem opiekunów poszczególnych stoisk. Były eksperymenty, pokazy, ćwiczenia, śpiewy, tańce, zagadki, dużo śmiechu i radości.

Na zakończenie odbył się happening muzyczny studentek Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Przyszłe pedagożki porwały zebranych do wspólnej, fantastycznej zabawy.

Wszyscy prelegenci zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami, a najciekawsze wystąpienia – wyróżniono statuetkami. Nie zabrakło oczywiście pamiątkowych zdjęć. Jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w V Sympozjum Naukowym Dzieci, którego organizatorem miał zaszczyt być Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Uniwersytet Dziecięcy UJK oraz SKN Animus, a wszystko pod czujnym okiem ‘spirutus movens” całego przedsięwzięcia – pani dr Anny Wileczek.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach,
    Uniwersytet Dziecięcy UDJK

zapraszają uczniów szkół podstawowych do czynnego udziału w

V Jubileuszowym Ogólnopolskim Sympozjum Naukowym Dzieci:

Człowiek i nauka. W poszukiwaniu „bliskości” wiedzy

pod patronatem

Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina
    JM Rektora UJK prof. zw. dr hab. Jacka Semaniaka,

które odbędzie się O9.06.2017 r. w budynku CEART-u WPiA, ul. Krakowska 11
    w godzinach 9.00-14.00.

Sympozjum przeznaczone jest dla uczniów szkół podstawowych i słuchaczy uniwersytetów dziecięcych z całej Polski, podejmujących swoje pierwsze poszukiwania naukowe, którzy zgłoszą swój akces i przedstawią propozycję ciekawej prezentacji multimedialnej, eksperymentu, pokazu z obszaru nauk matematyczno-przyrodniczych, humanistyczno-społecznych czy nowoczesnych technologii.

Wystąpienie powinno realizować przewodnie hasło konferencji: Człowiek i nauka. W poszukiwaniu bliskości wiedzy… i wskazywać na użyteczność oraz humanistyczną bliskość wiedzy naukowej zarówno na etapie jej pozyskiwania, jak i zastosowania oraz komunikowania.

Planowana jest sesja z wystąpieniem inauguracyjnym oraz prezentacjami uczestników dla licznego grona słuchaczy. Wydarzeniu będą towarzyszyć pokazy naukowe, ćwiczenia, gry i interakcje warsztatowe w ramach cyklu: Jarmark naukowy.

Na zgłoszenia-abstrakty (dziesięciominutowych) wystąpień uczestników czekamy do 18.04..2017 r. (adres e-mail: ujkdzieciom@gmail.com) na specjalnym formularzu (pobierz). Prelegenci, których propozycje zostaną zakwalifikowane przez Radę Naukową, będą o tym powiadomieni najpóźniej do 01.05. 2017 r. i zaproszeni na Sympozjum wraz z klasą czy wskazaną grupą osób towarzyszących oraz opiekunami. Najlepsze pokazy i prezentacje zostaną nagrodzone pucharami konferencyjnymi, a wszystkie – dyplomami dla uczestników i opiekunów naukowych oraz instytucji.

dr Anna Wileczek
    (Przew. Kom. Organizacyjnego)

Informacje szczegółowe i kontakt
    e-mail: ujkdzieciom@gmail.com